Pokuty míří do Sněmovny.

22.03.2017 10:30

Poctiví řidiči nebudou doplácet na nepojištěné ‚lemply‘.

Návrat postrachu pro řidiče, kteří neplatí povinné ručení, je na spadnutí. Vláda před několika týdny kývla na novelu, která má doplácení pojistného po třech letech znovu umístit do zákona. Návrh – který má podle předkladatelů dojednanou politickou podporu – by měli na své nejbližší schůzi projednat poslanci. A mohl by platit už příští rok.

Po Česku jezdí podle odhadů až 130 tisíc zaregistrovaných aut, za něž však jejich majitelé nezaplatili povinné ručení. Problém – a to pořádný – pro ně nastává ve chvíli, kdy způsobí havárii. Škodu musí ve finále nahradit oni. Nebo když je zastaví policista, může to pro ně ve správním řízení znamenat pokutu ve výši desítek tisíc korun.

Pokud se ale nic nestane, nezaplacené povinné ručení na nich nikdo nevymáhá. Tato situace platí od roku 2015. Tehdy se zákonodárcům zdálo přísné, že je řidič za svůj prohřešek de facto trestaný dvakrát – uhrazením celé škody i zpětným dopočítáním pojistného. Proto tato pokuta ze zákona zmizela.

Modrá není pro staré řidiče. Barva přístrojové desky může zachránit život

Už tehdy ale byla údajně shoda na tom, že je potřeba vyřešit nedostatky původního znění zákona i situace, která nastala po vyškrtnutí tohoto penále, vysvětluje poslanec Václav Votava z ČSSD, proč vznikl sněmovní návrh za návrat zpětného poplatku do zákona o pojištění.

„Prošel vládou se souhlasným stanoviskem a bude zařazen na jednání příští schůze Sněmovny. Je podepsán poslanci z dalších klubů s výjimkou ANO. Legislativní proces se dá stihnout do konce volebního období,“ věří Votava, který stojí v čele iniciativy.

Současný stav je takový, že škodu za vůz bez povinného ručení uhradí Česká kancelář pojistitelů (ČKP) ze svého garančního fondu. Následně ji v plné výši vymáhá na majiteli auta, úspěšná je však asi jen ve třetině případů. I proto se ČKP aktivně podílela na poslaneckém návrhu.

Na místě zasahovala policie.

Peníze do fondu nyní podle této organizace posílají pojišťovny převážně ze zaplacených pojistek. „To se projevilo i na cenách pojištění,“ míní poslanec Votava. Ročně způsobí nepojištěná auta škody přibližně za více než 300 milionů korun.

Pojišťovny tuto situaci překládají tak, že škody za havárie zaplatí zejména poctivci, kteří povinné ručení mají. Pokud novela zákona projde, bude smět Česká kancelář pojistitelů opět vyměřovat penále těm, kdo mají zaregistrované auto, ale prázdnou kolonku v databázi pojistných smluv.

„Tyto poplatky nemají být pro majitele aut likvidační. Jde o to je především upozornit na skutečnost, že nemají zaplacené povinné ručení. Vymáhali bychom částky zpětně nejvýše do jednoho roku,“ vypočítává Aleš Povr, mluvčí ČKP. Požadovaná suma, přepočtená na jeden den, by byla vyšší než ta, kterou by majitel vozu zaplatil běžně za pojištění.

Menší částky vymůžeme, věří asociace

Přesnou výši za jeden nezaplacený den by pro jednotlivé typy aut a motorek stanovilo ministerstvo financí. Průměrná roční částka za povinné ručení se v Česku pohybuje kolem 2900 korun ročně, tedy asi osm korun denně. Suma určená jako penále by zřejmě byla násobně vyšší.

„Věříme, že bychom byli ve vymáhání úspěšnější, protože jde o řádově nižší částky než u škod po nehodách,“ míní mluvčí pojistitelské kanceláře Povr. Pokud by po přijetí novely nepojištěný řidič havaroval, podílel by se na úhradě škody nově jen třetinou, maximálně 300 tisíc. Nyní ČKP vymáhá celou částku.

Kladné stanovisko k poslaneckému návrhu dalo i ministerstvo financí, pod nějž zákon o pojištění gesčně spadá.

„Znovuzavedení příspěvku za nepojištěný provoz vozidel sleduje především narovnání podmínek ve financování garančního fondu České kanceláře pojistitelů, z něhož se hradí zejména škody způsobené provozem nezjištěných vozidel nebo vozidel bez pojištění odpovědnosti. K financování tohoto fondu slouží příspěvky jednotlivých pojišťoven. Ty jsou hrazeny z pojistného, placeného vlastníky vozidel, kteří plní své zákonné povinnosti, čímž jsou v současnosti neoprávněně zvýhodňovány osoby, které tyto povinnosti porušují,“ dodala mluvčí resortu Kateřina Vaidišová.

Michal Pavec

Zdroj: https://byznys.lidovky.cz/neplatite-povinne-ruceni-date-ho-zpetne-a-draz-navrat-pokut-miri-do-snemovny-1sn-/doprava.aspx?c=A170321_150404_ln-doprava_pave

Zpět

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.